Jsou to svině. Ještě si pamatuju, jak dopravní policisté říkali, že to blikání vítají, protože to plní preventivní funkci. Výsledkem je, že se v daném úseku pak skutečně sníží rychlost.
Jinak tady je přepis článku, který jsem si asi před rokem uložil. Omlouvám se neznámému autorovi, že neuvádím zdroj informace, bohužel si jej nepamatuji.
Citace:
Jak mi chtěli dát flastr za "blikání"
Jedno jarní ráno jsem jel do práce a přes ulici jsem uviděl hochy jak inkasujou. Místo je to celkem standardní: ?iroká dvouproudá ulice, ale bohužel obec. Poněvad? se můj věrný přítel na cestách, Bell950STi, neozval, jel jsem dál v pohodě, ale ne dlouho. Po dalších cca 200 metrech začal pohvízdávat, a poněvad? vím, že tahleta krabička si z 99% srandu nedělá, zpomalil jsem a začal se rozhlížet, kde že ti férovi kluci jsou zalezlí. Po cca 50m byli dobře zažití se svým grilem za křovím. Normálně bych neměl šanci, stejně tak, jako ostatní. Jal jsem se tedy normálního postupu a začal na řidiče blikat, že je piknik s grilováním na cestě. Jedu si již v klidu s blikající světelnou houkačkou a najednou uvidím další kamarády s bílými čepicemi, ale tentokráte po mojí straně vozovky. Inteligentní obsluha Rameru 7 využívala jeho možnosti měření v obou směrech, ale já byl klidný, protože určitě jsem jel povolenou rychlostí. Jak jsem se k hochům blížil začal jsem být ovšem čím dál víc nervózní, protože panáček s bílým poklopem vstoupil do vozovky a jak se zdá, chce mne stavět. Nu inu nezbývá ne? panáčka poslechnout a zastavit.
Uslyšel jsem obligátní větu: "Dobrý den, silniční kontrola, předložte doklady potřebné k řízení motorového vozidla", na če? další očekávanou: "Pane řidiči, víte čeho jste se dopustil?". Odvětil jsem, že nikoli, ale on svoje: "Tak vy nevíte?!" "Ne, nevím." "Víte, kdy je možné použít světelnou houkačku?" "Nevím." "Jen v případě odvrácení ohrožení!" "Hmm." "Tak za tohle vám udělím pokutu 500Kč a za to prasklé sklo vezmu technický průkaz". Pokrčil jsem rameny. "Máte u sebe peníze?". "Nemám", chtěl jsem hrát o snížení částky, ale policajt nezareagoval a jak se zdá ho to blikání vyloženě vyvedlo z klidu. "Počkejte si ve voze, vypíšu vám ?ek", konstatoval a dodal, "Stálo vám to blikání za to?", a tím mne vytočil také. "Tak to ne, hožánku, tady skončila sranda", přeletělo mi hlavou, a otevřel jsem kufřík, kde byly z webu vytisknuté papíry s popisem, jak se v takové situaci zachovat dle Toma.
Takže: Příslužník musí dle zákona 283/1991 o Policii České republiky při podezdření, že osoba, po které chce vysvětlení, spáchala trestný čin nebo přestupek, tuto osobu poučit o jejich právech. V § 12 odstavci 3, tohoto zákona se praví: "Vysvětlení může odepřít pouze osoba, která by jím sobě, svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli, osvojenci, manželu nebo druhu anebo jiným osobám v poměru rodinném nebo obdobném, jejich? újmu by právem pocižovala jako újmu vlastní, způsobila nebezpečí trestního stíhání nebo nebezpečí postihu za přestupek.". Tzn, že první, co měl policista udělat, ne? se mne začal ptát, jestli jsem si vědom svého přestupku, bylo toto poučení, co? tak neučinil, ba on ani nevěděl, co daný paragraf říká!!! Tohleto je, prosím, ochránce práva. Jak je mohou hájit policisti, kteří sami nevědí, co je v jejich kompetenci!!!
Přečetl jsem si tohle a pár dalších věcí z papíru, a začal ofenzívu. Vystoupil jsem z auta, ?el za příslužníkem, který vypisoval složenku a pronesl "Víte co, napište mi raději předvolanku ke komisi", evidentně ho to zarazilo. "To jste nemohl říct dřív". Nic jsem neodpověděl a ?el si sednout zpět do auta, a začal si vtloukat do hlavy to, co za chvíli budu potřebovat. No opravdu,a to nekecám, ten inteligentní člověk vypisoval ten jeden papír půl hodiny!!! Přižel k mému autu a řekl důrazně, "Přečtěte si to a podepište." Přečetl jsem si to a začal do kolonky vyjádření řidiče nebo tak nějak psát, to co byla pravda, až na to blikání (v té chvíli jsem netužil ještě jednu svou velkou zbraň). Jel jsem, uviděl kamaráda, blikal na něho, a s prasklým sklem jedu ten den do servisu, ale techničák je na firmě a ten k tomu potřebuji. Dopsal jsem a zeptal se policisty, kdeže to mám podepsat. "Tady, neumíte číst!!!" Zařval na mne ten tvor v munduru. "Uklidněte se, protože ještě něco dopíšu", vzal to na lehkou váhu a já se nažtval a vytasil těžkej kalibr: do protokolu jsem napsal, že policista jednal hrubě a mám podezření, že je opilý. Fifty - fifty. No, ale tím jsem ho dorazil úplně. Myslel si, že to nenapíšu. Omyl.
Policista se musí v takovém případě podrobit krevní zkoužce do 4 hodin od daného momentu.
Když si to přečetl, začal ječet, a že si uděláme dechovou zkoušku oba. Nic jsem nenamítal. Tak jsem dýchali, on byl nažtvaný do běla, a jeho kolegové se pomalu začali usmívat. Po zkoužce jsem se obrátil na patě, nezapomněl připomenout policistovi o krevní zkoužce do 4 hodin, sedl do auta, a jel vyřizovat nové přední sklo. Doufal jsem, že takový protokol, od kterého jsem neměl ani kopii, prostě roztrhá a je po všem.
K mému překvapení asi za dva týdny přižla předvolánka "k vysvětlení přestupku spáchaného...". Inu dobře. porada s právníkem, vytažení pravidel silničního provozu a studování. A ejhle, co jsem nažel:
Ve vyhlážce 99/1989 o pravidlech provozu na pozemních komunikacích v §30 - výstražná znamení se praví:
(1) Zvukové výstražné znamení smí řidič dávat jen tehdy, jestliže je to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí, a mimo obec i k upozornění řidiče předjížděného vozidla.
(2) Místo zvukového výstražného znamení smí řidič dávat světelné výstražné znamení; k upozornění řidiče předjížděného vozidla je smí dávat i v obci.
(3) Světelné výstražné znamení se dává zapínáním potkávacích nebo dálkových světel.
(4) Výstražné znamení se smí užít jen po dobu nezbytně nutnou.
Co jsem tedy spáchal, v podstatě nic. Nikde není řečeno, že světelnou houkačku je možné použít jen tehdy, čili zákaz použití neexistuje, a v nejhorším případě lze použít "Místo zvukového výstražného znamení ..." a "k upozornění řidiče předjížděného vozidla je smí dávat i v obci." Tento příslužník nezná ANI vyhlážku!!! No to je teprv síla. Kolik lidí, ale takhle natáhli? Kolik lidí nezná - stejně jako já - vyhlážku do takovýchto detailů? Není to sviňárna? Asi ne, jak se říká: "neznalost zákona neomlouvá"
Na inspektorátu jsem si 1,5 hodiny povídal s jiným příslužníkem, který rovně? musel moc hledat vyhlážku, aby si ji přečetl, a stejně jako ten z "ulice", neznal znění zákona o policii, síla, ne?! Celou dobu se mi snažil namluvit, že nemám pravdu, a přižel jsem tam zaplatit pokutu, ale omyl!!!
"Kdyžse nedomluvím s Vámi, tak mne zaveďte za šfem", řekl jsem a ?li jsme. Já čekal za dveřmi a pánové policajti se dvacet minut radili. Nevydržel jsem a drze zaklepal, jestli na mne náhodou nezapomněli, pozvali mne dál a zase 45 minut ztraceného času, když jsem viděl, že to nikde nevede poděkoval jsem šfovi za jeho čas a řekl, že to tedy požleme dál. S policistou, který mne vyslýchal jsem sepsal protokol a ?el domů. Nevěřím, že by měli tolik drzosti a tak špatného právníka na dopravce, že by mi poslali ještě jedno předvolání, ale... Jsou to teprve 4 měsíce :-))) .
Ve vypjatých chvilkách se vyplatí přímo před policistou zavolat na inspekci ministra vnitra (tužím tel. 974 832 222) a sdělit jim, že jsi právě kontrolován policistou s číslem odznaku xxxxx a že má? dojem, že se jedná o ?ikanu z jeho strany za domnělý přestupek. Pak je požádat o radu, jak se má? zachovat.